Számtalan kézműves étcsokoládén láthatjuk a ‘bean to bar’ címkét, mint a minőség védjegyét. De mit is jelent valójában a ‘bean to bar’ megjelölés? És hogyan kapcsolódik a minőségi étcsokoládékhoz?
A bean to bar valójában egy kereskedelmi modellt jelent: általában azt jelenti, hogy a készítő ellenőrzi a teljes folyamatot, a kakaóbab megvásárlásától az étcsokoládé elkészítéséig.
A különleges, vagy minőségi étcsokoládé pedig értelem szerűen a minőségre helyezi a hangsúlyt. Mivel a minőségi étcsokoládé gyártás még gyermekkorát éli, ezért a minőségi étcsokoládé megjelölésre sem alakultak még ki iparági standard.
A kakaó világpiacán alapvetően kétfajta kakaót ismernek: a közönséges tömegterméket és a finom, minőségi kakaót.
A fentiek alapján láthatjuk, hogy a bean to bar, vagy a direct trade, címke nem feltétlenül jár együtt a magas minőséggel, azonban a legtöbb bean to bar étcsokoládé készítő a legjobb minőségű kakaóbabból készíti termékeit.
A bean to bar mozgalom egy sajátos válasz társadalmi, gazdasági és gyártás transzparenciával kapcsolatos aggodalmakra:
- A társadalmi szempont figyelembe veszi a kakaó termelés és feldolgozás minden egyes lépését és nagyra értékeli e folyamat minden résztvevőjét.
- A gazdasági szempontok miatt minden ügylet termelők és felvásárlók közt Fair Trade-en alapul.
- És mivel a gyártóknak fontos a magas minőség, ezért fontos a transzparencia és a termelőkkel való szoros együttműködés és kapcsolat.
A kakaó termelési folyamata
A farmokon a kakaó színes hüvelyekben nő magas fákon. Amikor megérik, a munkások machétával betakarítják, ügyelve arra, nehogy megsértsék a fát. Majd a kakaó termését félbe vágják, ahol sűrű fehér pépben rejtőznek a kakaó szemek.
Ezután öt-hat napig érlelik a kakaóbabot és a pépet, majd a munkások kiveszik a kakaóbabot és megszárítják a teraszon, vagy szárító gépekkel. Amikor a kakaóbab nedvességtartalma eléri a hét százalékot, akkor már könnyen tárolható, szállítható.
Az étcsokoládé készítő munkája
A csokoládé készítő kiválasztja és felvásárolja a számára megfelelő minőségű kakaóbabot, majd megpörköli, őrli, megolvasztja és formába önti a csokoládét. Az egész folyamatot kézzel végzik és minden egyes lépésének tökéletesnek kell lennie ahhoz, hogy tökéletes minőségű étcsokoládé legyen a végeredmény.
A fogyasztói igény a bean to bar csokoládéra
Az utolsó lépésként, az étcsokoládé eljut a fogyasztóhoz. Akiknek a bean-to-bar általában a minőséget és ízt jelöli elsősorban és nem magát a termelőtől a fogyasztóig tartó folyamatot.
Azonban egyre többen ébrednek rá a bean to bar teljes jelentésére és mind többen keresik nem csak a minőséget, de a leellenőrizhető forrást is!
Habár a fogyasztók számára a bean to bar folyamat önmagában nem garantál magas minőséget, mégis egy hasznos eszköz arra, hogy a csokoládé készítők magas minőségű étcsokoládékat készíthessenek.
A bean to bar mozgalom három pillére (gazdasági, társadalmi, technikai) ígéretes jövőt sejtet, melyben a fogyasztók minőségi csokoládét kapnak, a termelők és a készítők szoros együttműködése pedig lehetővé teszi a fenntarthatóságot és azt, hogy a csokoládéból a termelők is emberi körülmények közt élhessenek.
Forrás: www.perfectdailygrind.com