A közvélekedés nem tartja a csokoládét kifejezetten egészséges tápláléknak, mivel főleg csak kakaót, cukrot és zsírt tartalmaz. Azonban ez a vélekedés megdőlni látszik a legújabb tudományos kutatások fényében!
A csokoládé sok összetevőt tartalmaz, melyek különböző hatással vannak az egész testre:
- A csokoládéban levő flavonoidok antioxidáns jellegüknél fogva csökkentik koleszterin szintet és ezáltal a szívbetegségek kockázatát. A flavonoidok megtalálhatóak a teában és a vörösborban is, azonban csak a magas kakaótartalmú étcsokoládékban (>80%) van belőlük olyan mennyiség melynek pozitív hatásai érezhetőek is.
- A teobromin a kakaó meghatározó komponense, mivel ez adja a kakaó kesernyés ízét. Stimuláló hatású vegyület, de nem olyan erős mint a koffein.
- A koffein is megtalálható a csokoládéban, de a kávéhoz képest elenyésző mennyiségben.
- A triptofán egy aminosav, amiből az emberi test a szerotonin nevű neurotranszmittert termeli. A szerotonint szokás boldogság hormonnak is nevezni, mivel a magas szintje emelkedett hangulatot eredményez.
- A feniletilamin az amfetamin elővegyülete, miatta tartják a csokoládét afrodiziákumnak is!
- Az anandamid egy kannabinoid vegyület, a kannabiszhoz hasonló hatású, azonban az étcsokoládéban nagyon kis mennyiségben található csak meg.
- A cukor teszi ki az étcsokoládék akár 10-20%-át is. Mértékletes fogyasztás mellett, azonban az étcsokoládékban található cukor és zsír nem okoz egészségügyi kockázatot!
Mértékletes (napi 20-30 g) étcsokoládé fogyasztás mellett, a pozitív hatások felülmúlják a cukrok és zsírok által okozott kockázatokat (pl. elhízás).
Ideje felülvizsgálni a korábbi negatív hozzáállást az étcsokoládéval kapcsolatban és az egészségtelen ételek kategóriájából áthelyezni az egészségesek közzé!